Lifeblogerka Katrin

Nejaká pohnútka ma prinútila napísať tento článok, pretože ľudia, ktorí skutočne potrebujú liečbu pestrecom mariánskym, tak si uvedomujú, že potrebujú do seba dodať veľké množstvo kvalitného semena tejto zázračnej rastliny, ale veľa z nás sa dá nalákať na iné rôzne formy, tinktúry, čaje, oleje, zaplatia za ne nemalý peniaz a efekt skoro žiadny.

Pestrec mariánsky (Ostropestrec mariánský, Silybum marianum), ľud. Kristova koruna. Plody Pestreca mariánskeho obsahujú komplex bioflavonoidov nazývaný silymarín, ktorý je silným antioxidantom. Podporuje obnovu pečeňových buniek, detoxikuje a posilňuje pečeň, odstraňuje následky chemoterapie, používa sa pri otravách jedmi, hubami, alkoholom a drogami, má protinádorové účinky. 

Tento popis som si “požičala” zo stránky http://pestrec.sk. Táto stránka skutočne poskytuje množstvo informácií v zrozumiteľnej aj peknej forme. Dozviete sa napríklad to, že na vyliečenie pečene máme užívať výlučne jemne podrvené semená pestreca mariánskeho. Iná forma ako čaj z rôznych častí byliny je určený na iné zdravotné problémy. Takisto ma prekvapilo, že olej za studena lisovaný má pramálo živín, ktoré by liečili našu pečeň. Semená sú totiž dosť tvrdé a pri získavaní oleja zo semien sa stráca väčšina výživných latok (flavonoidov). Aj ja som v dobrej viere kupovala mojim rodičom pomerne drahý olej z pestreca, kde vás každý predajca uisťuje, že si s ním vyliečite vašu pečeň. Do šalátiku môže byť výborný.

Mladá rastlina pestreca

Jeden rok som aj ja pestovala na záhradke pestrec mariánsky. Je to robustná krásna rastlina, ale každým cólom vám dáva najavo, že ruky preč odo mňa. Už sfarbenie jej listov je magické. Machová zelená s mliečno bielou, listy sú špicaté po okrajoch akoby povykrajované a pichľavé, ostnaté. Už len predstava, že spadnem do takejto rastliny je bolestivá. Aj som sa pokúsila dostať z môjho pestreca semená a úspešne, ale musíte byť vyzbrojený hrubými rukavicami a trpezlivosťou a presvedčením, že prírodné je to, čo si v záhrade dopestujem a odtrhnem.

Po jednej sezóne ma to prešlo a tento výrobok dávam do pozornosti aj vám. Ja si kupujem pestrec mariánsky v lekárni od slovenského dodávateľa Fytopharma Malacky za bezkonkurenčnú cenu cca 1,65 € za 130 gramov. Kvalitou nezaostáva za konkurentami, ceny sú však na internete až o 200% vyššie, nehovoriac o tom, že neplatíte žiadne poštovné. 

Pestrec z Fytopharmy Malacky

Čo bola pre mňa novinka, že pestrec pochádza zo stredomoria, z Kanárskych ostrovov a samozrejme, že vo svojom pôvodnom prostredí má najvyššiu kvalitu, využívajúc klimatické podmienky. Vždy som tam chcela ísť a teraz mám o dôvod naviac. Ak pôjde váš známy na Kanárske, určite ho požiadajte o takýto darček. Ak by pestrec zo stránky pestrec.sk bol skutočne z Kanárskych ostrovov, tak ho určite vyskúšam.

Z recenzií som vyčítala, že pestrec, tým, že detoxikuje naše telo, pomohol veľa ľuďom schudnúť viac kíl. Aj to znie veľmi zaujímavo. Idem vyskúšať. Pozorne si preštudujte návod na užívanie. Najlepšie pôsobí užitie nalačno. Ja začnem tak, že si dám ráno a večer čajovú lyžičku a zapijem šálkou bylinkového čaju.

Nezabudnime však, že udržať zdravie alebo váhu je proces dlhodobý a nekončiaci. Netýrajme svoje telá a mysle diétami. Niekedy mi je smutno, že by som mala už navždy jesť pizzu z ľanových semiačok a rizoto z rozmixovaného karfiolu.

Najlepší ELIXÍR je pohyb, omladzuje, uzdravuje..

Pekný deň, Katka

 

 


3 Comments

AS · 31. októbra 2018 at 18:53

Dobrý deň. Pred pár mesiacmi som dlhšiu dobu užívala pestrec v mletej forme a zapíjala vodou. Pociťovala som zlepšenie zdravotného stavu vo viacerých oblastiach. Nebol žiaden problém.. Potom som na nejaký čas s užívaním prestala a dala som si za čajovú lyžičku koncom septembra a dnes. Po oba krát mi po pár hodinách prišlo neuveriteľne zle a vyvracala som aj vianočné pupáčky. Zároveň som mala aj hnačku. Neviem, čo sa stalo a rada by som vedela, čím to mohlo byť spôsobené. Vedeli by ste mi povedať, prečo moje telo na pestrec takto zareagovalo? Už sa bojím ho niekedy dať do úst, že mi spôsobí zasa podobné stavy. Ďakujem za odpoveď, ak viete, čo by mohlo byť vo veci. Pestrec mám od spoločnosti Naturama

    vysna · 8. novembra 2018 at 22:48

    Dobrý večer,ďakujem za dôveru. Veľmi rada by som vám poradila, aj keď sa zaujímam o rastliny, nie som lekárka. Pri takejto extrémnej reakcii vám niektorá zložka v pestreci pravdepodobne spôsobila alergickú reakciu. Ďalšie užitie by ste asi nemali riskovať. Ak ste užili semeno na hrubšie pomleté, mohlo to tak podrazdiť tráviaci trakt, že vám to spôsobilo takéto veľké potiaže. Ľudia trpiaci na žalúdočné vredy,či zápal pankreasu nesmú užiť ani zrnká v maline, jahode. Ak chcete mať dobré trávenie, lepšiu náladu a zľahka detoxovať celý tráviaci trakt, skúste si prečítať na nete účinky ajurvédskeho čaju Triphala, k dostaniu sú aj kapsule. Aj ja sa o ne práve zaujímam, bolo mi to odporučené od študovaného človeka. Prajem veľa zdravia. Katrin

Stanka Uhrinova · 9. decembra 2018 at 16:34

Vdaka za zdielanie skusenosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This