Lifeblogerka Katrin

Tento článok je vlastne list od Holly Butcher, mladej Austrálčanky, ktorá zomrela pred týždňom na rakovinu kostí. Jej prianím bolo zdieľať jej odkaz na Facebooku pre všetkých ľudí. Veľmi nás nabáda, aby sme prestali riešiť hlúposti a zamerali sa na podstatné veci. Píšem to sem na toto miesto pre všetkých, ktorí nechodia na Facebook. Je to dojímavé a hlboké čítanie, vyberte si z toho pár myšlienok, ktoré možno aj vám zmenia život.

Tu je celý list od Holly

Je zvláštne uvedomiť si vlastnú smrteľnosť, keď máte iba 26 rokov. Je to jedna z vecí, ktorú v tomto veku ignorujete. Dni ubiehajú a vy si myslíte, že stále prídu nové. Kým sa stane niečo nečakané. Vždy som si predstavovala, ako zvráskaviem, zošediviem – pravdepodobne vďaka krásnej rodine, ktorú som si chcela založiť, deťom, ktorých som chcela mať veľa s láskou môjho života. Tak veľmi som to chcela a o to viac to teraz bolí.

A to je presne tá vec so životom, je taký krehký, vzácny a nepredvídateľný, každý deň je dar, nie samozrejmosť.

Teraz mám 27 rokov. Nechcem odísť. Milujem svoj život. Som šťastná… Stále cítim dlžobu voči mojim milovaným. Kontrola už ale nie je v mojich rukách…

Nenapísala som tieto slová zo strachu pred smrťou. Páči sa mi fakt, že sme si nevedomí toho, že je to nevyhnutné. Výnimkou sú momenty, keď o nej hovoríme, no aj tak je to pre nás tabu a máme pocit, že nám sa to nikdy nestane. To bolo na zamyslenie.

Chcem ľuďom odkázať, aby sa prestali zaoberať maličkosťami a každodennými drobnými starosťami. Chcem, aby mali na pamäti fakt, že nás čaká rovnaký osud, takže treba urobiť všetko pre to, aby sme čas, ktorý máme využili užitočne bez každodenných sprostostí, ktorými sa zbytočne trápime.

Nižšie som popísala niekoľko mojich myšlienok, pretože v posledných mesiacoch som mala veľa času, aby som mohla premýšľať nad svojím životom. A samozrejme bolo to uprostred noci, keď mi napadli tieto úvahy.

Vždy, keď sa rozčuľujete nad maličkosťami (niečo, čo som si všimla v posledných mesiacoch), spomeňte si na niekoho, kto má skutočný problém. Buďte vďační za tie malé trápenia a prekonajte ich. Je v poriadku priznať si, že sú veci, ktoré vás hnevajú, no snažte sa ich prekonať a nedovoľte, aby negatívne poznačili vás či vaše okolie.

Keď sa vám to podarí, vyjdite von a nadýchnite sa čerstvého vzduchu a pozrite sa na oblohu, aká je krásne modrá. Je prekrásna a vy ste šťastní, že to dokážete – jednoducho zhlboka dýchať.

Možno ste dnes skončili v dopravnej zápche alebo ste sa nevyspali kvôli vášmu krásnemu dieťatku, ktoré vás v noci budilo, alebo sa hneváte, že vás kaderníčka príliš pristrihla. Možno vás hnevajú vaše umelé nechty, ktoré praskajú, vaše prsia, ktoré sú malé. Alebo máte celulitídu na zadku a rastie vám brucho. To sú všetko len blbosti, kašlite na to.

Prisahám vám, že na tieto veci nebudete myslieť, keď zistíte, že prišiel váš čas a musíte ísť. Je to také nepodstatné, keď sa pozriete na život ako na celok. Dívam sa na svoje telo, ako sa mi stráca pred očami a nie je nič, čo by som s tým mohla urobiť a jediné, čo si teraz želám, je, aby som ešte mohla osláviť jedny narodeniny, Vianoce s rodinou alebo stráviť aspoň jeden deň s mojím partnerom a našim psom. IBA JEDEN.

Často som počula ľudí, ako sa sťažujú na zlú prácu, na to, že nemajú čas na cvičenie. No buďte vďační, že ste fyzicky schopní. Práca a cvičenie sa vám môžu zdať triviálne, no iba do momentu, kým vám to už telo nedovolí.

Snažila som sa žiť zdravý život, úprimne, možno som bola tým posadnutá. Vážte si zdravie, že vaše telo funguje – aj keď možno nie podľa vašich predstáv. Starajte sa oň a oceňte to, že vám slúži, kŕmte ho čerstvým jedlom, no nepreháňajte to, nebuďte ním posadnutí.

Vedzte, že je mnoho aspektov, ktoré sa starajú o pevné zdravie ako iba o zdravé telo… Pracujte tvrdo na tom, aby ste našli svoje mentálne, emocionálne a duchovné šťastie. Potom si uvedomte, aké je nepodstatné veriť stupidite sociálnych médií, ktoré nám ukazujú vzory ideálneho tela. Ak sledujete stránky, ktoré vo vás vyvolávajú negatívne pocity z toho, ako vyzeráte, vymažte ich a prestaňte ich sledovať. Priateľ alebo nie, myslite na svoje dobro.

Vážte si každý deň, keď vás nič nebolí, ale aj dni keď máte ľahkú nádchu, boľavý chrbát alebo vykrútený členok. Uvedomte si, že to nič nie je a tá bolesť raz odíde bez toho, aby ohrozila váš život.

Prestaňte ľudí poučovať a radšej im pomáhajte…

Dávajte, dávajte, dávajte. Je pravdou, že viac šťastia vám prinesie to, čo robíte pre druhých ako to, čo robíte pre seba. Prajem si, aby som toho urobila viac. Keď som ochorela, stretla som tých najobetavejších ľudí a dostala som úprimnú podporu, slová plné lásky a oporu od mojej rodiny i priateľov. Viac ako by som kedy bola schopná vrátiť. Nikdy na to nezabudnem a budem za to navždy vďačná – všetkým tým ľuďom.

Je to divný pocit mať veľa peňazí – keď je vlastne koniec – keď umierate. To nie je čas, keď idete nakupovať veci, kedy by ste chceli nové šaty. Zistíte, aké je to vlastne hlúpe myslieť si, že je správne míňať veľa peňazí a na stále nové veci a myslíte si, že je to v živote dôležité.

Kúpte vašim blízkym niečo milé namiesto nových šiat, kozmetiky, šperkov na ďalšiu svadbu, aby ste nemuseli mať tie isté ako na minulej. Nikoho nezaujíma, či nosíte tú istú vec dvakrát. Radšej ich vezmite na večeru alebo im navarte. Zalejte im kávu. Kúpte im rastlinku, masáž, vonnú sviečku a povedzte im, že ich ľúbite, keď im to darujete.

Vážte si čas iných ľudí. Nenechajte ich čakať, pretože nie ste schopní prísť načas. Pripravte sa skôr a nenechajte nikoho čakať, tešte sa, že s vami chce niekto stráviť čas. Amen.

Tento rok sme sa s rodinou dohodli, že nebudeme kupovať žiadne darčeky, aj keď stromček vyzeral chudobne. Bolo úžasné, že nikoho netlačil nákupný zhon a napätie z prípravy darčekov. A predstavte si moju rodinu, ktorá by mi chcela niečo kúpiť s vedomím, že je to posledný dar, ktorý mi v živote dajú – je to zvláštne. Mňa najviac potešili vianočné priania – darčeky vôbec nie sú potrebné aby ste mali zmysluplné a hodnotné Vianoce.

Takže to zhrňme:

Míňajte peniaze na zážitky… Alebo aspoň si ich neodopierajte pre to, že ste všetko minuli na materiálny odpad.

Choďte konečne na pláž, ako to stále plánujete. Ponorte nohy do vody a zaborte palce do piesku. Osviežte si tvár slanou vodou.

Zájdite do prírody

Vychutnávajte si krásu momentov, namiesto toho, aby ste ich za každú cenu fotili a vešali na sociálne siete. Život sa nežije cez obrazovku a nie je o krásnych fotkách. Momenty sú tu pre vás, načo ich za každú cenu ukazovať ostatným a nevychutnávať si ich.

Rečnícka otázka: ” Sú tie hodiny strávené pred zrkadlom česaním a robením mejkapu hodné toho, aby ste sa jeden večer cítili upravene? ” Nikdy som to u žien nechápala.

Vstávajte skoro a počúvajte spev vtákov počas sledovania farieb, ktoré vytvára vychádzajúce slnko.

Počúvajte hudbu…. skutočne. Hudba je liek. Čím staršia, tým lepšia.

Pohlaďte svojho psa. Keď odídem, toto mi bude naozaj chýbať.

Rozprávajte sa s priateľmi, ale nie cez telefón. Opýtajte sa ich, či sa majú dobre.

Cestujte, ak po tom túžite.

Pracujte, aby ste žili, nežite, aby ste pracovali.

Robte to, čo máte radi.

Zjedzte koláč. Bez výčitiek.

Povedzte nie veciam, ktoré nechcete.

Nemyslite na to, čo si myslia o vás iní ľudia, možno chcete obyčajný život a to je v poriadku.

Povedzte svojim najbližším, že ich milujete, vždy, keď máte možnosť a milujte ich ako najviac môžete.

Pamätajte si, že ak vás niečo robí nešťastnými – máte silu to zmeniť. V práci, či v láske alebo v hocičom inom. Majte odvahu zmeniť to. Neviete, koľko času vám ostáva, nemrhajte ním. Viem, že je to klišé, no nič nie je väčšia pravda.

Takže toto sú moje odporúčania. Berte alebo nie.

A ešte jedna vec, ktorú môžete urobiť pre ľudstvo – pravidelne darujte krv. Budete sa cítiť lepšie a máte k tomu aj bonus, že možno niekomu zachránite život. Zdá sa mi, že na to zabúdame a pritom jeden odber dokáže zachrániť aj tri životy. A to je veľká vec, ktorú dokážete úplne jednoducho.

Darovaná krv mi pomohla žiť dlhšie takmer o rok. A strávila som ho s rodinou, priateľmi a mojím psom – bol to najúžasnejší rok v mojom živote.

Tak dovidenia, Holly


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This