Lifeblogerka Katrin

Pred bazou sa treba pokloniť.

Už Kelti sa klaňali jej rozkvitnutým kvetom a hladili jej kôru. Je vskutku posvätná nielen pre jej liečivé účinky, ale taktiež sa traduje, že chráni naše obydlia pred bleskom, pred zlými energiami. Vetvička bazy zavesená v okne prináša pokoj a ochranu nášmu domovu pred negatívnymi vplyvmi. Kto pošepne svoje tajné želanie do kríka bazy, do roka sa mu splní.

Baza si vyberá miesto, kde bude rásť. Pri domoch po našich dedinách, kde sa zakorenila baza, nesmela sa vypíliť. Nelikvidovali ju, ale ani nevysádzali. Verili, že bohovia ochraňujúci ľudí si sami vyberú miesto, kde bude rásť.

Čierna baza má v domácej lekárničke zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia, pri chrípke, angíne, nádche, pri zápale dutín a pomáha taktiež znižovať nadbytočné kilá.

Sirup z bobúľ bazy sa úspešne používa pri bolestiach chrbta, kĺbov, pri migréne a dokonca pri zápale trojklanného nervu.

 

BAZOVÝ SIRUP S VANILKOU

Potrebujeme: 1 kg kryštálového cukru, 2 citróny, 1 vanilkový struk, 1 lyžica kyseliny citrónovej, 40 bazových kvetov, 2 litre vody

Do hrnca nalejeme 2 litre vody, pridáme cukor, pokrájané citróny, vanilkový struk bez semienok a kyselinu citrónovú. Privedieme k varu, až sa tekutina zredukuje asi o polovicu. Do mierne vychladnutého sirupu vložíme bazové kvety a necháme odstáť do druhého dňa. Na druhý deň tekutinu scedíme a nalejeme do fliaš.

 

ŠAMPANSKÉ Z BAZY

Potrebujeme:  5 rozkvitnutých kvetov bazy, 1 citrón, 500 gramov cukru, 4 litre vody, 1 pohárik jablčného octu

Opláchnuté kvety bazy dáme do päťlitrovej fľaše, pridáme plátky citróna (bez jadierok), prilejeme 3 litre vody a ocot. Vo zvyšnom litri si rozpustíme cukor na sirup a necháme vychladnúť. Pridáme ku zvyšným trom litrom. Fľašu zakryjeme plátnom a necháme týždeň kvasiť. Potom precedíme cez husté sito a nalejeme do fliaš, uzavrieme a dáme do chladu ešte týždeň odležať.

 

BAZOVÉ MLIEČKO

Potrebujeme:  1/2 litra mlieka, 2 vetvičky sušeného kvetu bazy, 1 lyžička medu

Do vriaceho mlieka, aj rastlinného ponoríme kvety bazy. Necháme pár minút odstáť , precedíme a vmiešame med. Je to lahodné pomáha upokojiť podráždené hrdlo.

 

ČAJ Z KVETOV BAZY ČIERNEJ

Zo sušených kvetenstiev ostriháme kvety aj s krátkymi stopkami a za lyžicu vložíme do 1/2 litra vriacej vody. Povaríme 3 minúty necháme postáť dovtedy, kým kvet bazy neklesne na dno. Čaj pijeme teplý niekoľkokrát denne pri horúčke, nachladnutí, chrípke, nádche, kašli. Môžeme prisladiť medom, skorocelovým sirupom alebo ho pijeme nesladený,

Chladný čaj pijeme po dúškoch pri žalúdočných ťažkostiach, črevných kolikách, žlčníkových ťažkostiach, migréne, menštruačných bolestiach.

Vlažný čaj pijeme po šálkach proti zápche, vysokému krvnému tlaku, pri chorobách obličiek, močového mechúra a prostaty. Pri bolestivých a krvácajúcich ďasnách vyplachujeme ústa vlažným čajom.

Vychladnutý nesladený čaj pri pití hodinu po jedle upravuje zažívacie problémy.

Teplý čaj pomáha pri chripote, bolesti hrdla, zápale a opuchu ďasien, aftách, pri ťažkostiach s odkašliavaním.

 

Želám vám, aby ste prírodu vnímali ako keď vchádzate do skutočnej lekárne, s nádejou, že sa vyliečite.

Nie je bylina, aby na niečo nebola. Bylinky pomáhajú každému, len ich treba skúsiť.

 

Recepty sú z knižky: Recepty z domácej lekárne

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This