Lifeblogerka Katrin

A je tu JAR. Nastala presne včera 20. marca o 22:58, Slnko vošlo do znamenia ohnivého Barana. V mnohých starých národoch bola práve jarná rovnodennosť označovaná ako začiatok nového roka, nového začiatku.

Všetci spolu s prírodou sa s radosťou prebúdzame zo zimného spánku. S akou láskou pozeráme na každý púčik a kvietok, ktorý vychádza zo zeme. Začíname sa starať o očistu svojho tela aj svojich domovov.

Noc aj deň sú rovnako dlhé. Hľadáme vyváženosť a harmóniu aj vo svojom živote, takú aká je medzi nádychom a výdychom, medzi dňom  a nocou. Naša energia sa pomaly presúva zvnútra von a tam sa dejú zázračné veci. Nový život, plodnosť a znovuzrodenie.

Toto obdobie symbolizuje už oddávna vajíčko.  Farbenie vajíčok sa spája s legendou o krásnej bohyni Ostare, do ktorej sa zamiluje malý zajačik. Svoju lásku jej vyjadruje tak, že pre ňu zbiera vajíčka a farbí ich rôznymi farbami.

Kresťania oslavujú Veľkú Noc vždy v prvú nedeľu po prvom jarnom splne.

Aj my sa snažíme uvedomiť si, či nejaká časť nášho života nie je v nerovnováhe a hľadáme spôsoby ako posilniť to, čo by nás mohlo oslabovať. Je to čas pre nás všetkých, aby sme obnovili svoje sily a rozmýšľali nad svojimi novými plánmi.

 

Symbolickým živlom je oheň, ktorý prinesie viac tvorivej sily, vášne, energie, radosti, odvahy, divokosti aj humoru. Rastie sila Slnka, elementu ohňa. Prebuďme aj my svoj vnútorný oheň, spevom, tancom, bubnovaním, behom, chôdzou na boso v jarnej rose.

Symbolickými farbami je zelená, zlatá a červená. Zelená je farbou rastlín a novej vitality, zlatá či žltá znamená silnejšiu energiu Slnka a červená symbolizuje plodnosť a krv. Požívaním zelenej stravy práve v tomto období prinášame do našich tiel veľké množstvo životodárnej energie. Nezabudnime si dopriať hojnosť klíčkov, Pesto zo žihľavy, medvedieho cesnaku a vlašských orechov, zelené nápoje z rozmixovaných prvých divokých bylín, žihľavky, púpavy.

V zvieracej ríši to už začína iskriť hľadaním si partnerov, liahnu sa malé kuriatka a zajačiky.

Naokolo v záhradkách vidíme prvé svieže narcisy, fialky, hyacinty, primulky hýriace všetkými možnými farbami. Ľudia verili, že prúty vŕby a brezy majú magickú moc, keď sú plné miazgy.  Verilo sa, aj sa stále verí, že pri šibaní sa energia a vitalita z rastliny prenesie do tela človeka. Ženy vyšibané korbáčmi z nich majú byť zdravé, pružné, vitálne a nemajú papulovať.

No zase až takú moc nemajú. 🙂

 

Ženy sa tiež zvykli stretávať pod starými vŕbami a česať si vlasy, aby ich mali pevné ako prúty. Breza bola nazývaná stromom nových začiatkov. Z jej prútia sa vyrábali metly na očistu domova.

Naše domovy ozdobujeme rôznymi vajíčkami, aj z polodrahokamov. Typickými sú najmä ruženín, ametyst, amazonit.

Zvykom bolo aj kupovať si nové šaty ako symbol nového ja.

Častejšie chodíme do prírody, vnímame naše silné spojenie so živlami na každom kroku a to aj napriek tomu, že tam žiadne wifi spojenie nenájdeme. Našu radosť a divokosť v prírode môžeme prebudiť aj behom v prírode, hlbším dýchaním, počúvaním spevu vtákov a zavetrením každej novej jarnej vône. Vône lesa, pôdy, matky Zeme.

V našom domove sadíme semienka, pracujeme s prvými bylinkami, začíname sa starať o našu záhradku. Kvetináče dekorujeme do farieb jari. Spolu so sadením semienok, “sadíme” aj svoje zámery a plány. Požiadame živly o pomoc a kreativitu. Pošepkáme tomu svojmu semienku svoj zámer, poskytneme mu 4 živly, fúkneme naň – vzduch, natiahneme ruky k slnku – oheň, vložíme do pôdy – zem a polejeme ho s nehou – voda.

Ak pečieme chlieb, môžeme naň navrch narezať rovnoramenný kríž ako symbol 4 slnečných sviatkov, 4 svetových strán, 4 živlov.

Vhodný je čas na očistu tela, mysle aj domácnosti. Pri upratovaní si predstavujeme ako zmývame všetky staré energie a robíme priestor pre tie nové.

Práve v tomto období môžeme navštíviť silové miesta, tam kde nás to už dlho ťahá, kde budeme cítiť obzvlášť silné pôsobenie energie. Jednoducho prebúdzame v sebe draka…

Prajem vám veľa radosti, novej energie, harmónie, smiechu a farieb. Prajem vám tú najkrajšiu jar.

 

 

S láskou,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Categories: Články o živote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This