Lifeblogerka Katrin

Optimizmus je druh viery, že všetko bude dobré, je ako červená niť, ktorá sa ťahá našimi životmi.

Optimizmus je základom dlhého a zdravého života. Je v ňom sila. Sila, ktorú by sme mali prebudiť a každý deň udržiavať pri živote, úsmevom, čítaním humornej literatúry, sledovaním vtipných videí. Hlasný a srdečný smiech (od srdca) je vraj tým najlepším liekom  pri prevencii proti srdcovému infarktu, vyhlásili kardiológovia z Baltimoru.

Keď sa nám dejú zlé veci a jednoducho sa nedarí, sila optimizmu nám pomáha prekonať mnohé vlastné pochybnosti, vlastnú zraniteľnosť a dodáva odvahu aj keď máme nanič deň, keď je naša sebadôvera niekde na bode mrazu.

Keď ráno zbadáte usmiateho manžela, milú pani poštárku, alebo vám s krásnym úsmevom galantný pán podrží dvere, je nám akosi ľahšie, ľahšie pri srdci.

A akí sme všetci čitateľní, pokiaľ máme kamennú tvár, hneď sa vás každý opýta, čo sa stalo. Pacienti so srdcovými chorobami prejavujú až o 40 percent menšiu ochotu považovať niektoré situácie za vtipné ako zdraví ľudia.

Anita Moorjani, ktorá sa vyliečila z rakoviny tvrdí, že žiadna meditácia, modlitba ani zmena stravy nemá na nás taký účinok ako smiech. Smejte sa čo najčastejšie a hlasno a hlavne zo seba, tak znie jej odkaz.

 

Niekedy sa paradoxne stretneme s touto optimistickou silou na prekvapivých miestach. Predajca Notabene nás zrazu utešuje, že to prekonáme, nech si len oddýchneme. Stará babička s barlami v nemocnici nám popraje veľa zdravia a veľa ďalších rokov. Je veľa učiteľov, ktorí sa napriek ťažkým dobám v školách usilujú dať deťom svoju lásku a uznanie. A tento pocit zostane u nich navždy. Aj ja si spomínam na učiteľky, ktoré mali charizmu a lásku k nám neposlušným pubertiakom a poniektoré aj zmysel pre humor.

 

Ak by ste niekedy zavítali do Nového mesta nad Váhom, tak nepremeškajte navštíviť ojedinelú galériu humoru, ktorá je jediná na Slovensku. Zameraná je na kreslený humor. Každé dva roky otvárajú expozíciu unikátnych diel, ktoré zasielajú karikaturisti z celého sveta. Dokonca by tu mohla byť aj kolíska detského komiksu na Slovensku. Galéria humoru našla stály domov barokovej sýpke z 18. storočia v susedstve centrálneho Námestia slobody.

Preto aj keď je nám ťažko, udržiavajme tú svoju červenú niť optimizmu, humoru a nádeje na žive. Chce to však pravidelnosť, vyčariť úsmev vždy pri umývaní zubov ráno aj večer. Niekedy aj úsmev cez slzy.  Veď úsmev je ten najkrajší make up.

Samotná rodina môže byť a je zdrojom tejto neviditeľnej, nezdolateľnej sily. Nech sa deje čokoľvek, vždy musíme veriť a mať nádej, že bude lepšie.

Želám vám 🙂 ako dar.

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This