Lifeblogerka Katrin

Príbeh na objavenie mäty

 

Keď som bola prvýkrát na našej chalupe na Staroturianskych Kopaniciach sama, so západom slnka nastupovali ťažké tiene a srdce mi búchalo ako zvon aj pri tých najnevinnejších zvukoch. Vrznutie brány, jemné zastonanie drevenej hrady, či len hlahol zvonov z kostola z neďalekého Kostolného mi naháňal hrôzu. Mne, ktorá dennodenne precestovala kilometre a vítala turistov na hlučných letiskách, mne, ktorá bývala desiatky rokov v paneláku a bola teda zvyknutá na celú plejádu zvukov.

V ten chaotický čas som sa stále viac uzatvárala do seba a tým si vytvárala ochrannú bariéru pred vonkajším svetom, pred jeho hrozbami a požiadavkami. Uzatvorená pred svetom, za hradbami brány z jednej stany a veľkých drevených vrát z druhej strany som preskumávala každý milimeter nášho dvora, každú byľku, každý kamienok som prezerala, akoby od toho závisel môj život. V tom čase končilo moje vyčerpávajúce podnikanie.

Nervy boli na prasknutie. Peňaženka až tak nie. Okolnosti na trhu okolo roku 2011 spôsobili v mojom podnikaní turbulencie a pád smerom nadol. Mesačne som mala toľko záväzkov z podnikania, že z desiatich došlých obálok, deväť bolo účtov. Cítila som sa, ako keby som držala pod vodou desať balónov naplnených vodou a kedykoľvek som trošku povolila, postupne aj tak povyskakovali nad hladinu.

Ako to už býva, presne v čase uvoľnenia tlaku z pracovných povinností, som dostala ťažký a komplikovaný zápal pľúc. Skončila som na infúziách a pocite, že pre niektorých doktorov ste len číslo v počítači. Česť tým ostatným, ktorí ma vlastne zachránili. Potom ma niekde v tom období dobehla bolerióza, znovu behanie po doktoroch. O pár týždňov mi tep bežne stúpol nad sto. V noci som mala často pocit, že moje srdce  sa otáča ako na grile, tak ako to chúďa kuriatko na vašej gril párty. Potom som pribrala zopár kíl a začala ma zožierať kyselina, doslova zalievať. Ani sa nečudujem, všetky starosti, termíny, účty a pokuty som zapíjala vínkom a hruškovicou a zajedala sladkosťami. Chcela som byť len sama, omámená cukrom a alkoholom. Tá moja bariéra bola moja najlepšia spoločníčka, užívala som si ju, tak veľmi ako sa dalo. Hocijaké vyrušenie, zaklopanie susedov, poštárka, ma privádzali do nespútanej neistoty.  Vtedy sa bariéra na chvíľu stratila z dohľadu a paradoxne sa mi lepšie dýchalo, ľudia ma rozveseľovali a čím ďalej, tým viac som si uvedomovala, že život je kolektívny šport.

Tento príbeh ma napadol v súvislosti s mätou. Našou najrozšírenejšou liečivou rastlinou mätou priepornou.  Možno aj vám niečo zrazu pripomenul, zarezonoval vo vás, súznel s vami, pripomenul časť vášho života.

 

Mäta k nám prináša  nový vietor, osviežujúci, mámivý, mentolový, divoký, ukľudňujúci, s nádejou, že všetko bude zase dobré. Inšpiruje k novým nápadom a myšlienkam.

 

Latinský názov :          Mentha piperita

Vlastnosti esencie :   chladivá, osviežujúca, hydratačná, omladzujúca, dezinfekčná, rozptyľujúca zlosť, nervozitu a uzavretosť, uzdravujúca, odvážna, prinášajúca  elektrizujúcu energiu na zbúranie  bariér, presvedčivá, ľahké afrodiziakum

Liečivé vlastnosti:     mätový olej v malých dávkach zvyšuje chuť do jedla, účinkuje proti zvracaniu, odstraňuje nevoľnosti, tlmí bolesť, je vhodná pri prechladnutí aj prehriatí, podporuje vykašliavanie, uvoľňuje hladké svalstvo, znižuje horúčku, posilňuje nervový systém, je účinná pri hystérii aj apatii, mäta je účinná pri epilepsii, melanchólii, nespavosti, závratoch, osviežuje a dezinfikuje vzduch, je vhodná na výrobu domácich repelentov, na výrobu cukroviniek, šľahačky, čerstvých long drinkov, žuvačiek, ústnych vôd, mimoriadne vhodná do difúzerov.

Voňavá liečba: 

Pri zlom trávení kvapnite 2 – 3 kvapky do dlane, pošúchajte, urobte z dlaní misku a zhlboka nadýchnite pár krát. Potom naneste na dlane trošku bio kokosového oleja alebo obyčajnej indulony a natrite na oblasť brucha a žalúdka.

Pri nachladnutí a na zníženie horúčky votrite zopár kvapiek mätového oleja do chodidiel. Pri obkladoch na zníženie teploty kvapnite na vlhký uterák jednu kvapku oleja.

Pri bolestiach hlavy, upchatých dutinách, vmasírujte dve tri kvapky oleja na spánky. Najlepšie použitie je nakvapkať do lyžice modrej indulony 3 – 4 kvapky pepermintového oleja a natrieť na spánky, čelo a zátylok.

Pri nervozite, až hystérii inhalujte pepermintový olej zo svojich dlaní alebo zalejte pár lístkov mäty horúcou vodou a popíjajte

Pri uštipnutí natrite postihnuté miesto pepermintovým olejom, po pár minútach môžete potrieť citrónovou šťavou alebo octom

Pre svieži dych kvapnite jednu kvapku oleja pod jazyk, alebo do malého pohárika vody nakvapkajte 2 – 3 kvapky oleja a kloktajte, získate kvalitnú ústnu vodu

Pri návaloch v prechode natrite na každé zápästie jednu kvapku a ešte jednu na zátylok.

Pri nevoľnosti v aute inhalujte pepermintový olej. Na vatičku nakvapkajte pár kvapiek oleja a noste so sebou v uzatvárateľnom sáčku. Inhalujte počas cesty kedykoľvek podľa potreby. Toto môžete aplikovať aj pred skúškou, či pohovorom. Môžete pridať aj jednu kvapku citrónového a jednu kvapku levanduľového oleja.

Pre dobrú náladu vypite jedno obrovské chladené mojito a zjedzte dve tabličky After eight.

 

Pre zvýšenie dobrej nálady po mojite si urobte difúzerovú infúziu.

Moja obľúbená zmes:

3 kvapky peppermintového oleja, 2 kvapky grapefruitového oleja, 2 kvapky škoricového oleja, 1 kvapka eukalyptu a 1 kvapka rozmarínu

 

Pozor nepoužívajte pepermint v tehotenste , pri malých deťoch a pri refluxe. Mäta uvoľňuje hladké svalstvo zvierača.

 

Vo svojom vlastnom záujme používajte oleje terapeutickej kvality. Pri zakúpení oleja si vypýtajte certifikát o pôvode oleja a prečítajte etiketu a návod na použitie.

Ja používam na vnútorné užitie výhradne oleje terapeutickej kvality.

Do difúzera môžete skúsiť oleje aj iných značiek, avšak majte na pamäti, že fľaštička kvalitného olejčeka je vytvorená z obrovskej kopy živých rastlín a tomu zodpovedá aj cena.

Ak nemáte difúzer, tak vám doporučujem zakúpiť si ho.

Difúzer je ako stvorený na voňavú, alternatívnu liečbu. Difúzer pracuje na princípe elektronických frekvencií vytvárajúcich vibrácie, ktoré sú zodpovedné za rozptyľovanie vodnej liečivej hmly.

Difúzer pôsobí aj ako zvlhčovač, má pomerne nízku cenu, už od 25 Eur a má tichý chod. Väčšina difúzerov má ukľudňujúce tlmené svetlo a niektoré aj mierne žblnkocú. Do neho si potom môžete namixovať svoju obľúbenú infúziu. Jeho para nie je vlhká, samotný difúzer sa nezahrieva a za hodinu spotrebuje menej ako pól deci vody. Môžete navodiť chladivú atmosféru v spálni v horúcom lete práve použitím mäty do difúzera, akoby k vám vstúpil Chladivý vietor.

 

Želám vám veľa zdravia a radosti pri objavovaní prírodných esencií, skúste aspoň jeden jednoduchý rituál, napríklad kvapnúť jednu kvapku mentolového oleja večer pred spaním na vankúš, mentol osviežuje, čistí a dezinfikuje vzduch.

Naučiť sa niečo nové vyžaduje trochu času, ale stojí to za to.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This